Pilskalnu lapas satura sakārtošana

Spriežot pēc visa, pienācis tas brīdis, kad ļoti rūpīgi jāizvērtē pilskalnu aprakstu teksti un papildinformācija.

Pēdējās dienās bijusi komunikācija ar Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldei (NKMP) un arheoloģijai pietuvinātiem speciālistiem, ko ļoti augstu vērtēju, jo novērtēju to kā lietotāju atgriezenisko saiti par to, vai lapa ir ērti lietojama, informācija viegli atrodama un korekta.

Kā autodidakts mācos darba procesā, tāpēc jāmaina arī sākotnējā pieeja satura veidošanai, lai neradītu juridiska rakstura problēmas, kas varētu apdraudēt Projekta pastāvēšanu tā patreizējā formātā.

Es varu piekrist vai nepiekrist daudzām lietām, juridiskiem formulējumiem, bet galvenais tomēr ir mēģināt izlavierēt starp daudzajiem juridiskajiem zemūdens akmeņiem, lai Projektu saglabātu un turpinātu attīstīt.

Konsultāciju rezultātā esmu izvirzījis šādus uzdevumus, kuru risināšana jau daļēji tika iesākta, tikai nebija prioritāra:

  • nezināmu autoru fotogrāfiju izņemšana no publikācijām (Latvijā ir bijuši juridiski precedenti, kad pat vecai fotogrāfijai uzrodas autors vai autora pēcteči, kas gatavi uzsākt tiesvedību);
  • NKMP arhīva lietu konspektu izņemšana no satura. Arhīva lietas uzskatāmas par darba dokumentiem (jēldatiem), kas var saturēt privātos datus, kuru publicēšana var radīt juridiskas sekas;
  • tekstu literāra apstrāde. Sākotnēji tie paši E.Brastiņa apraksti ievietoti pēc “copy / paste” principa no grāmatu elektroniskajām versijām, kur teksts ar optiskās atpazīšanas metodi ne vienmēr bijis korekti apstrādāts. Domāju šo tekstu arī pārstrādāt atbilstoši mūsdienu latviešu valodai.
  • papildmateriālu gūzmas izņemšana no aprakstiem. Piemēram, nav nepieciešams pārpublicēt arheoloģisko ekspedīciju materiālus. Nodrošināšu hipersaites jeb “linkus” uz vietām, kur ar tiem var iepazīties;
  • objektu marķēšana reģistrētajos / nereģistrētajos / īstos / neīstos pilskalnos un tml. Ir liela informatīva putra tai pašā NKMP reģistrā, kurā reģistrēts pilskalns patiesībā varbūt nemaz nav pilskalns un tml. (piemēram, Sudrabsala Juglas ezerā);
  • meklēšanas funkcionalitātes uzlabošana. var gadīties, ka pašlaik meklētājs “izdod” ne visai korektu rezultātu;
  • rīkjoslu sakārtošana, lai padarītu informācijas izkārtojumu loģiskāku;
  • jāatrisina tehniskas lietas, lai padarītu Lapas darbības ātrumu optimālu.

Veicot šos uzdevumus centīšos Projektu nepadarīt pārlieku sausu un zinātnisku, jo vēlos to saglabāt kā izziņas materiālu krātuvi “cilvēkam parastajam”.